A víz világnapja

vizvilagnapja

Az Egyesült Nemzetek Szervezetének (ENSZ) 1993. évi stockholmi 47. Kongresszusa március 22-ét a víz világnapjává nyilvánította. E napon világszerte megemlékeznek a víz életünkben betöltött elengedhetetlen szerepéről, a vízkészletek megóvásáról, és a vízminőség megőrzésének fontosságáról. Az ENSZ közgyűlésének határozata alapján az első víz világnapot 1994-ben tartották. A világnap egyik fontos üzenete, hogy takarékoskodjunk a vízzel.

A víz az élet egyik lényegi összetevője, legalább olyan fontos, mint a levegő. Minden életműködéshez vízre is szükség van: víz nélkül a magok nem hajtanak, a növények kiszáradnak, nem élhetnek állatok és az emberek sem. Az emberi test körülbelül hetven százaléka is víz. A Föld felszínének több mint kétharmadát borítja víz, ennek a víznek a túlnyomó része sós tengervíz, csak a 2,5-3%-a édesvíz, mely nagyrészt a sarkvidékeken jég formájában található. A Földön egyre több vízre van szükségünk, mert a Föld népessége folyamatosan emelkedik. A felhasznált édesvíz háromnegyedét a mezőgazdaság és állattenyésztés, egyhetedét pedig az ipar fogyasztja el. Emberi használatra az édesvízkészlet tizede marad.

Minden élőlény elsősorban vízzel „táplálkozik”. Sejtjeink, szerveink folyamatosan igénylik a megfelelő működéshez a folyadékot.

Egy 75 kg-os felnőtt szervezete 50 l vizet tartalmaz. Egy ember évente több mint 1000 liter folyadékot iszik.

Nekünk ma természetes, hogy ha megnyitjuk a csapot, akkor folyik belőle a víz. De úgy kell élnünk, úgy kell takarékoskodnunk a vízzel, hogy ez az unokáink számára is természetes maradhasson. Lényeges, hogy mindenki tisztában legyen a saját felelősségével: minden ember tehet valamit azért, hogy takarékoskodjon a vízzel, ne pazaroljon. Például rövidebb ideig zuhanyozunk, nem engedjük tele a fürdőkádat, amikor fürdünk, nem ivóvízzel locsoljuk a kertet, nem folyatjuk folyamatosan a csapot fogmosás közben. Ökológiai lábnyom a víz felhasználásakor is keletkezik, melyet az elfogyasztott és beszennyezett víz mutat, ezt vízlábnyomnak nevezzük. A mindennapokban nem is gondolunk arra, hogy az elfogyasztott élelmiszerek előállításához, termesztéshez is vizet használnak fel. Érdemes azt is tudnunk, hogy egy szelet kenyér előállításához 40 liter vizet használnak, egy alma termesztéséhez 70 literre van szükség.

A Föld édesvízkészlete nem kifogyhatatlan, körforgásának és tisztaságának megőrzése érdekében nagy figyelmet kell szentelnünk környezetünk védelmére is.

Minden országban vannak környezetvédő csoportok, melyek figyelmeztetnek a vizek szennyeződéseire: olajszennyezésre, a gyárak és erőművek szennyező kezeletlen vizére, a növényvédőszerek talajt és ezáltal a vizet károsító hatásaira. A természetvédők számára egész évben fontos feladat a víz védelme is. A víz világnapja egyetlen nap az évből, ami alkalmat ad, hogy felhívják az emberek figyelmét a mindenki számára elérhető, tiszta víz fontosságára és az édesvízkészletek veszélyeztetettségére.