Pillanatképek a német nemzetiségi osztályok életéből

A hagyományokhoz híven a tanév elején idén is sok szeretettel vártuk a legkisebbeket a csömöri tónál a Schultüte ünnepünkre. Németországban már a XIX. század eleje óta szokás az első osztályos tanulóknak édességgel megtöltött Zuckertütét ajándékozni, hogy "megédesítsék" az első napjaikat az iskolában. Amíg a tölcsérek szülői segítséggel elkészültek, addig a gyerekek a tanító nénikkel játszottak, ismerkedtek. Remek hangulatban telt az első közös program.

schultüte

Iskolánkban évek óta hagyomány, hogy a gyerekek szüleikkel együtt készítik el a lámpásokat a Márton napi felvonulásra. Az idei ünnepi évben libás lámpások készültek, ezzel is felelevenítve az egyik, Márton püspökhöz kapcsolódó legendát.

libalámpások

Kőszegen és Ausztriában került megrendezésre az őszi német tanulmányi tábor. Kiemelt célunk volt, hogy a gyerekek anyanyelvi környezetben is kipróbálhassák némettudásukat. Jártunk Lékán, a várban, ahol a sikeres feladatmegoldás után lovaggá ütötték őket. Voltunk a bernsteini nemesszerpentin múzeumban, valamint a lombkorona tanösvényen Markt Neuhodisban. Megismerkedtünk Kőszeg nevezetességeivel, jártunk a stájer házaknál, részt vettünk hagyományőrző foglalkozásokon. Hazafelé megtekintettük Európa legnagyobb föld alatti tavasbarlangját.

némettábor  némettábor

némettábor

Idén ünnepeltük Márton püspök születésének 1700. évfordulóját. A megemlékezésre a 3.d osztály készült magyar és német nyelvű műsorral. A meglepetést pedig fokozta, mikor "Márton lovag" megjelent lóháton és a tóhoz vezette az ünneplőket. A sétában megfáradtakat meleg teával és kaláccsal várták a nemzetiségi önkormányzat tagjai. A kalács egymással való megosztása szimbolizálja Márton önzetlenségét, az odafigyelést egymásra.

márton nap   márton nap

Márton püspök neve napján kellett a gyerekeknek az udvaron elrejtett papírlibákat megtalálniuk és összegyűjteniük. A megtalálók csokijutalomban részesültek.

libakeresés   libakeresés

Drahos Réka